Ballkan

Zjarr i madh në spitalin grek në Stamboll, evakuohen pacientët- Foto dhe video

Spitali Hellenic në Valoukli në Stamboll është

Spitali Hellenic në Valoukli në Stamboll është përfshirë nga flakët dhe për pasojë është evakuuar. Tashmë, 104 pacientë dhe të moshuar janë evakuuar në mënyrë të sigurt. Siç u njoftua, zjarri filloi në departamentin e kujdesit për të moshuarit dhe u përhap në katet e pallatit të lartë. Megjithatë, pak pas orës 14:00, CNN Turk raportoi, duke cituar zjarrfikësit, se ishte nën kontroll pa viktima. Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e zjarrit. Sipas pamjeve të transmetuara në televizion, zjarri ka nisur në çatinë e spitalit dhe është përhapur me shpejtësi në veshjen e jashtme të ndërtesës. Ata i evakuonin pacientët me dorë ose me karroca.Siç raportojnë mediat turke, sapo është vënë re zjarri, është tentuar të evakuohet me pacientët të mbajtur në duar për t’u larguar nga flakët qoftë në karrige me rrota, qoftë në krahët e zjarrfikësve. Pacientët u dërguan në spitalet e afërta.

Guvernatori i Stambollit, Ali Gerlikaya, ishte në spital. “Nuk ka të lënduar apo humbje jete. Nuk e dimë shkakun e zjarrit”, tha ai, duke shtuar se është në pritje të zjarrfikësve për të mësuar se si ka nisur. Siç sqaroi ai, në spital janë akomoduar 62 të moshuar dhe 42 të shtruar, ndërsa është zotuar për riparimin e dëmeve.

Forca të forta zjarrfikëse ndodhen në vendngjarje. Kulmi i spitalit siç shihet edhe në pamje është dëmtuar.

Zjarri ka rënë pak pas mesditës në çatinë e spitalit. Çatia u dogj nga flakët dhe ndërtesa u mbush me tym.

Spitali grek i Valouklis, i cili i shërben diasporës së Kostandinopojës, është themeluar në vitin 1753.

Historia e spitalit

Spitali e gjurmon historinë e tij që nga koha menjëherë pas rënies së qytetit në 1454. Më pas ndodhej në lagjen Karaköy, ku ndodhej Büyük Balıklı Han. Sipas të dhënave, spitali u zhvendos jashtë mureve të qytetit në vendndodhjen e tij aktuale për shkak të epidemisë së murtajës në shekullin e 18-të.

Spitali modern i vendos themelet e tij në vitin 1753 nga arkada tregtare e quajtur “Spitali Yedikule”. Kur themelet prej druri të spitalit u shkatërruan nga zjarri në vitin 1790, ato u rindërtuan me kontributin e Patriarkut Neofit VII dhe të përkthyesit Giorgos Humouzi.

Me dekret të Sulltan Mahmudit u ndërtua një spital i ri në vitet 1836-1838 së bashku me spitalin Yedikule, ku do të transferoheshin pacientët e dy spitaleve të tjera greke të Stambollit. Pacientët u transferuan në spital në fillim të vitit 1839. Pasi spitali u dëmtua nga tërmeti i vitit 1894, u ndërtuan ndërtesa të reja. E ndërtuar në vitin 1894, ndërtesa u rinovua në vitin 1991.

Shikoni videot