Lajme

Vijon dhuna në Hong Kong, sulmohet agjencia kineze e lajmeve

Rënia e mbrëmjes shënon dhe rinisjen e përl

Rënia e mbrëmjes shënon dhe rinisjen e përleshjeve të dhunshme mes policisë dhe protestuesve në Hong Kong, të cilët vijojnë të bllokojnë prej 22 fundjavash rresht qytetin. Policia përdori gazin lotsjellës ndaj turmës së veshur me të zeza pas zjarrit të vendosur në stacionet e metrove dhe vandalizimin e godinës së agjencisë shtetërore kineze të lajmeve Xinhua.

Grupe të vogla protestuesish të maskuar sulmuan dhe zonën e bizneseve, ku ndodhen dhe shumë dyqane bizhuterish, banka dhe dyqane mode. Ata i vunë zjarrin barrikadave dhe hodhën bomba artizanale, ndërsa policia iu përgjigj me ujë me presion.

Protestuesit janë të zemëruar me ndërhyrjen e Kinës në liritë e Hong Kongut, përfshi dhe sistemin e drejtësisë që prej kohësh qyteti kaloi nga Britania në kontrollin e Kinës në vitin 1997. Pekini zyrtar i mohon këto akuza.


Etiketa: , , , ,