Bota Shëndetësi

Ukraina “hedh në mbeturina” dozat e papërdorura, pasi mjekët po refuzojnë vaksinimin kundër COVID-19

Objektet mjekësore ukrainase kanë hedhur disa vaksina të papërdorura kundër COVID-19 pasi mjekët dështuan të paraqiteshin për t’u vaksinuar, thanë të hënën ligjvënësit e partisë në pushtet.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për vendin i cili sapo ka filluar vaksinimin e 41 milionë njerëzve të saj kundër COVID-19 pasi ka marrë një seri të parë prej 500,000 dozash të prodhuara në Indi të AstraZeneca javën e kaluar, por po përballet me një betejë kundër skepticizmit të vaksinave që i paraprin pandemisë.

Siç vë në pah Reuters, qeveria e këtij vendi i ka dhënë përparësi dhënies së vaksinave, punonjësve të linjës së frontit por citoi statistikat që tregojnë se 47% e ukrainasve nuk e duan vaksinën.

“Është e rëndësishme për ne të kuptojmë se si janë vendosur të gjitha proceset dhe pse mjekët refuzojnë të vaksinohen”, tha Oleksandr Korniyenko, kreu i partisë së Presidentit Volodymyr Zelenskiy, në një takim televiziv.

“Kjo është shumë e keqe, por nuk ka asnjë mundësi tjetër… nëse një person nuk vjen, ajo (shishja e vaksinës) mund të mbahet e hapur për 2-3 orë, pas së cilës duhet të hidhet”, citohet të ketë thënë kreu i parlamentit tha komiteti shëndetësor Mykhailo Radutskyi.

Në qytetin verior të Chernihiv, vetëm 87 nga 280 mjekë ranë dakord të vaksinohen, tha sekretari i këshillit të qytetit në një postim në Facebook në 24 shkurt.

Por ministri i Shëndetësisë, Maksym Stepanov, tha se qeveria po punonte për të siguruar që vaksinat të mos hidhen, duke shtuar se kjo gjithashtu ndodhi në vendet e tjera.

Ndryshe, një pjesë e konsiderueshme e popullsisë së Ukrainës, si shumë republika post-Sovjetike, tradicionalisht është e kujdesshme ndaj vaksinave, duke pasur frikë nga efektet anësore nga ilaçet me cilësi të dobët.

Një mosbesim i tillë madje lejoi që një shpërthim i fruthit të shndërrohej në një epidemi në 2019.

Rastet COVID-19 janë rritur pas një qetësie gjatë një bllokimi në fillim të vitit, veçanërisht në Kiev dhe Ukrainën perëndimore, ku qeveria ngriti spitale lëvizëse për të përballuar një rritje të mprehtë të rasteve.

Deri më 1 mars, Ukraina ka regjistruar 1.3 milion raste me 26,050 vdekje nga COVID-19.