Teknologji

Tri veturat futuriste të Alfa Romeos dalin në ankand – vlerësimi fillestar kap shifrat e 20 milionë dollarëve

Tre vetura futuriste të rralla të vitit 1950 po shkojnë në ankand të Sotheby-s, me një vlerë deri në 20 milionë dollarë.

Alfa Romeo B.A.T. vetura konceptuale – secila me një formë të veçantë skulpturore që tund kokën te fantazia dhe trillimet shkencore – përshkruhen nga shtëpia e ankandit si “ndër dizenjot më spektakolare dhe më të paharrueshme të automjeteve të prodhuara ndonjëherë”, raporton CNN.

Reklamo bizensin tuaj ketu

Veturat, të cilat ishin porositur për të shfaqur inxhinierinë radikale të dizajnit dhe aerodinamikën pioniere të epokës, kapin një vlerësim midis 14 milionë dhe 20 milionë dollarësh në shitjen e 28 tetorit në New York, transmeton Telegrafi.

Automjetet u krijuan nga projektuesi italian, Franco Scaglione dhe prodhuesi, Carrozzeria Bertone para se të prezantoheshin për publikun për tre vjet në ekspozitat e viteve 1953, 1954 dhe 1955.

Edhe nëse veturat shiten për rreth 20 milionë dollarë, ato nuk do të jenë më të shtrenjtat në histori.

Në vitin 2018, një Ferrari 250 GTO i vitit 1962 u shit për 48.4 milionë dollarë në Sotheby’s të Montereyt – një rekord botëror për çdo veturë të shitur ndonjëherë në ankand.

GTO kishte fituar kampionatin italian GT 1962, dhe shënoi më shumë se 15 fitore në garë nga viti 1962 në 1965.