tjera

Sot ishte dita më e nxehtë e vitit deri më tani, por sa do të shkojnë temperaturat nesër e pasnesër

Sot ishte dita më e nxehtë e vitit deri më tani, ku sipas Prishtina Weather temperaturat më të larta u regjistruan në Dukagjin, në stacionin në Gjakovë temperatura maksimale arriti deri në 36C, në Kamenicë 34C, e në Prishtinë 32C.

Fushat me presion të ulët që janë prezent mbi gadishullin e Ballkanit do të vijojnë të mbesin edhe ditëve në vazhdim, duke kushtëzuar mot me diell dhe vranësira të dendura të cilat do të krijojnë kushte për reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Në fushat termike nuk do të ketë ndryshime të mëdha.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 28-32 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi me shpejtësi 1-11 m/s.