Lajme

Si në filma horror – Metro me udhëtarë përmbytet pas reshjeve në Kinë

Përmbytjet e mëdha në Kinën qendrore kanë vrarë

Përmbytjet e mëdha në Kinën qendrore kanë vrarë të paktën 12 persona të cilët kishin mbetur të bllokuar brenda një metroje në Zhengzhou, kryeqyteti i Provincës Henan, sipas raporteve të mediave shtetërore, transmeton Insajderi.

Përmbytja përfshiu pjesën më të madhe të qytetit dhe rajonit përreth, duke krijuar skena shkatërrimi që sugjeruan që numri i të vdekurve mund të ishte shumë më i lartë.

Në sistemin e metrosë në Zhengzhou, ujërat e përmbytjeve thyen një mur mbajtës pranë një hyrje të Linjës 5, i cili bën një lak rreth qendrës së qytetit, raportoi China News.

Uji u derdh në sistem midis stacioneve Rruga Shakou dhe tempulli Haitan rreth orës 6 të së martës.

Pasagjerët e bllokuar postuan video që tregojnë ujin që arrinte deri në gjoks ose në qafë. Në një video, uji u rrit jashtë dritareve të makinës së metrosë. Fotografitë dhe videot e tjera, treguan disa trupa të pajetë në një platformë metroje në stacionin e Rrugës Shakou.

“Është si të bësh një film horror”, dëgjohej duke thënë një njeri i bllokuar në një metro, në një nga videot.

Vdekja dhe shkatërrimi në dhe përreth Zhengzhou, një qytet me pesë milionë banorë përgjatë lumit të Verdhë, duket se do të shtojë edhe më shumë kohën e fatkeqësisë globale nga moti ekstrem që po ndodh këtë vit./Insajderi.com