Lajme

Shpërthen bomba 5-tonëshe e Luftës së Dytë Botërore

Ka shpërthyer bomba e Luftës së Dytë Botërore, të cilën dhjetëra palombarë të forcave të ushtrisë po përpiqeshin të çaktivizonin pranë portit të qytetit polak të Swinoujscit.

Pamjet tregojnë momentin kur bomba 5-tonëshe “Tallboy” shpërtheu nën ujë duke shkaktuar një “kërpudhë” të madhe mbi sipërfaqe.

Reklamo bizensin tuaj ketu

Fatmirësisht nga shpërthimi nuk pati asnjë person të lënduar, por banorët në zonat përreth ndjenë një tronditje të madhe.

Bomba u hodh nga Forcat Ajrore Mbretërore në një sulm ndaj një anije luftarake naziste në 1945 dhe u zbulua vetëm vitin e kaluar gjatë pastrimit afër qytetit port të Swinoujscit.

Bomba u hodh nga Forcat Ajrore Mbretërore në një sulm ndaj një anije luftarake naziste në 1945 dhe u zbulua vetëm vitin e kaluar gjatë pastrimit afër qytetit port të Swinoujscit.