Kult

Refugjatja ukrainase thotë se arti i saj tani është ‘plot jetë’

Një artiste dhe refugjate ukrainase tha se pun

Një artiste dhe refugjate ukrainase tha se puna e saj ishte “plot frymëzim dhe jetë” që kur mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar, transmeton KultPlus.

Maria, e cila studioi në Akademinë e Artit në Lviv, u largua nga Ukraina dy muaj më parë.

Puna e saj është paraqitur në një ekspozitë që fokusohet në artin e krijuar nga emigrantët dhe refugjatët në Kishën e Shën Palit në Bedford.

“Në Ukrainë, kam përdorur bojë vaji. Por pikërisht në këtë tokë mora frymëzim, gëzim dhe fuqi të veçantë për të pikturuar vepra të reja arti,” tha ajo.

“Kam marrë energji të veçantë të jetës në këtë tokë dhe doja ta shprehja atë përmes artit tim.

“Unë jam shumë mirënjohës për anglezët dhe tokën angleze. Zoti më ka dhënë energji të veçantë që të mund të krijoj piktura të reja këtu.

“Jam shumë e lumtur kur krijoj këtë art. Ata janë plot frymëzim dhe jetë.”./KultPlus.com

The post Refugjatja ukrainase thotë se arti i saj tani është ‘plot jetë’ appeared first on KultPlus.