Ballkan

“Po ndodh diçka e pazakontë”, parashikimi i sizmiologut grek: Pritet tërmet më i fuqishëm se 6.4 ballë

Akis Tselentis, kreu i Institutit të Gjeodinami

Akis Tselentis, kreu i Institutit të Gjeodinamikës në Athinë ka bërë një parashikim të frikshëm në lidhje me ishullin Samos në Greqi, pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe këtë ishull në 30 tetor.

Reklamo bizensin tuaj ketu

Ai ka kërkuar që të largohen të gjitha banorët e ishullit, pasi pritet që një tërmet më i fuqishëm se 6.4 ballë të godasë sërish këtë zonë.

“Mos i lini njerëzit që të presin vdêkjen aty”, është shprehur ai për mediet greke.

“Ështe krejtësisht e pazakontë që një tërmet me forcë 6.4 të shkallës Rihter të ketë këto pasgoditje. Parashikoj një tërmet tjetër edhe më të fuqishëm referuar këtyre të dhënave”, tha sizmiologu.