Kult

Piktura më e madhe në botë shitet me një çmim marramendës

Piktura më e madhe në botë, e cila u krijua ng

Piktura më e madhe në botë, e cila u krijua nga artisti britanik Sacha Jafri, është shitur për 45 milion £ për të mbledhur fonde për organizatat bamirëse për fëmijë.

Jafri kaloi tetë muaj duke pikturuar në sallën e një hoteli të shkretë në Dubai.

Ai planifikoi ta shiste atë në 70 pjesë, por biznesmeni francez i kriptomonedhave Andre Abdoune e ka blerë tërë veprën.

Çmimi e bën atë një nga pikturat më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand nga një artist i gjallë.

Jafri tha se 62 milion dollarë të plotë (45 milion £) do të shkonin në Dubai Cares, Unicef, Unesco dhe Global Gift Foundation për të ndihmuar fëmijët në nevojë në vendet si Brazili, India, Indonezia dhe Afrika e Jugut.

Artisti 44-vjeçar nga Londra fillimisht shpresonte të mblidhte 30 milion dollarë.

“Isha vërtet i emocionuar nga ajo që ndodhi – të mbledh gjithe atë shumë parash nga një pikturë brenda një nate,” tha ai.

Jafri filloi duke u bëbë një thirrje fëmijëve që t’i dërgojnë atij fotografitë e tyre që paraqesin se si ndiheshin gjatë pandemisë. Ai mori përgjigje nga 140 vende, të cilat i përdori për frymëzimi.

“Isha në një gjendje të thellë meditimi. Shikova gjithë punën e fëmijëve dhe fillova të pikturoj nga nënvetëdija. Asgjë nuk është planifikuar. Nuk ka skica. Nuk kishte vizatime”.

Në shtator, Rekordet Botërore Guinness e njohën atë si kanavacën më të madhe të artit ndonjëherë./Demokracia/ KultPlus.com

The post Piktura më e madhe në botë shitet me një çmim marramendës appeared first on KultPlus.