Lajme

Peshk i rrallë ngjyra-ngjyra zbulohet në një plazh në Oregon

Një peshk i madh shumëngjyrësh u la në bregdet

Një peshk i madh shumëngjyrësh u la në bregdet në Oregon javën e kaluar, që zyrtarët e akuariumit e quajtën dukuri të rrallë.

Peshku Opah që peshon 100 kile (45 kilogram), i njohur gjithashtu si peshk hëne, u zbulua në Sunset Beach në Seaside, një qytet në anën veriperëndimore të shtetit. Peshku është “i rrallë në bregun e Oregonit”, tha Akuariumi Seaside në një postim në Facebook së bashku me disa imazhe të peshkut të gjatë tre metra e gjysmë.

Keith Chandler, menaxheri i përgjithshëm i Akuariumit Seaside, i tha CNN se një opah në bregdetin e Oregonit është “e pazakontë për t’u gjetur” dhe ai gjithashtu shtoi se peshku ishte “në një formë kaq të shkëlqyeshme”, transmeton Insajderi.

“Ata janë mjaft peshk të freskët dhe normalisht nuk i shohim në breg”, tha Chandler. “Ishte mjaft emocionuese për vendasit.”

Sipas Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA), pak dihet për speciet pasi ato jetojnë thellë në oqean. Speciet zakonisht gjenden në ujërat e butë dhe tropikal.

Opah është një peshk me pamje të pazakontë, sipas NOAA, ata kanë një trup të rrumbullakët dhe të sheshtë me ngjyrë gri të argjendtë./Insajderi.com