Opinione

Njeriu dëshmohet me punë e jo me fjalë

Po të shkruaj për herë të parë, dhe a e din pse

Po të shkruaj për herë të parë, dhe a e din pse? Sepse, vijë nga fshati Bllacë të komunës së Suharekës, aty jam rritur e brymosur, edhe për ata që punojnë keq dhe atyre që angazhohen dhe kanë rezultate të arritshme profesionale me dëshmi,unë të gjitha i publikoj ,derisa si analist politik,dhe vijë nga një fshat historik,që unë mbahem në këto shtylla; Janë (6) arsyeje shumë të fuqishme që i bëjnë krenar,banorët e fshatit Bllacë të Komunës së Suharekës. Ali (Bllaca) Guraziu,përfaqësues në Lidhjen shqiptare të Prizrenit,krahas emrave të tjerë të njohur si ; Shaip Aga,Haxhi Beqiri,Selim Ibrahimi,Shaban Bajraktari etj. Pastaj vjen Ramë Bllaca, njeriu që kishte bërë histori si rrallë kush në kohërat më të zeza për shqiptarët. Asllan Fazliu,biri tjetër i Bllacës,kolonë e fuqishme ngulur thellë në memorien e shqiptarëve ishte Qazim Bllaca, i biri i Ramës dhe ,vjen rapsodi i mirënjohur, Riza Bllaca,kënga e të cilit vazhdon të jehojë sot e gjithë ditën ndër shqiptarët. Por në memorien e bllacianëve ka mbetur e pashlyer butja e Isa Boletinit në këtë fshat. Por nga memoria e bllacianëve nuk mund të shlyhet as Azem Galica,dhe jo rastësisht Bllaca ka hyrë në historinë kombëtare shqiptare, dhe jo vetëm…Pastaj vjen UÇK-ja dhe 8 dëshmorët që u desh edhe gjaku i tyre i njomë për të ardhur Liria e Kosovës.

Por po i kthemi temës,por rri me dy këmbët në tokë,se kur dikush ka shkruar për ata që kanë korrë suksese në lëmi të ndryshme,në vend se të vazhdohet me atë tempo,ata kanë vepruar ndryshe,”hajt bac tu rit mendja”, thotë populli.

Raporti 24 orësh i fundit : Një i vdekur dhe 267 raste të reja me koronavirus në Kosovë, është punë e mbarë e juaj dhe stafit të juaj dhe mjekve e mjekeve në përgjegjësi.

163 TË SHËRUAR DHE 267 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.377 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontaktëve të rastqve në terren, prej të cilëve rezultojnë 267 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna Ferizaj 1 rast (74 vjeç).

Gjithkujt në profesionin e vet i ipet rasti (si juve tani),me i tregue aftësit e veta dhe profesionin e punës së tij?!

Numri total i rasteve pozitive është 56.118 raste nga 209.960 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.411 raste të vdekjes.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 163 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.432 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.275. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 56 raste, Podujevë 49 raste, Prizren 27 raste, Gjilan 23 raste, Pejë 17 raste, Gjakovë 15 raste, Mitrovicë 13 raste, Suharekë 11 raste, Fushë-Kosovë 11 raste, Vushtrri 7 raste, Lipjan 5 raste, Istog 4 raste, Obiliq 4 raste, Deçan 3 raste, Drenas 3 raste, Kamenicë 3 raste, Klinë 3 raste, Malishevë 3 raste, Ferizaj 2 raste, Rahovec 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Graçanicë, Kllokot dhe Shtime.Mbuloni gojën dhe hundën me maskë

Drejtori i OBSH-së: Bota në prag të një dështimi katastrofik moral, këto veprime do ta zgjasin pandeminë

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus adresoi shqetësimin e tij lidhur me shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19.

“Bota është në prag të një dështimi katastrofik moral në shpërndarjen e vaksinave të koronavirusit”, tha Ghebreyesus, duke u bërë thirrje vendeve dhe prodhuesve t’i shpërndajnë vaksinat në mënyrë më të drejtë në të gjithë botën.

Kjo na le të kuptojmë se ende do kemi punë me këtë pandemi,por kemi arritur që krahasuar me rajonin dhe Evropën disi i keni kordinuar punët dhe duhet patur kujdes me këtë tempo,sipas mundësi të kemi kujdes.

Kush është Armend Zemaj, ministri që pritet ta udhëheq shëndetësinë

Armend Zemaj është propozuar nga partia e tij LDK për të udhëhequr ministrinë e shëndetësisë në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës.

Zemaj vjen nga komuna e Deçanit dhe është deputet i LDK-së që nga viti 2008. Ai është jurist me profesion dhe mban titullin master në shkencat juridike në Universitetin e Prishtinës.

Më poshtë mund ta gjeni një biografi të tij e cila është e publikuar në platformën Ëikipedia:

Armend Zemaj ka lindur më 13 shtator 1976 në Deçan,Kosovë është deputet nga radhet e Lidhjës Demokratike të Kosovës në Kuvendin e Republikës së Kosovës qe nga viti 2008.

Është Jurist i diplomuar si dhe është diplomuar në shkallën e tretë, master i shkencave juridike, drejtimi: juridiko-ndërkombëtare, Fakulteti Juridik, Universiteti i Prishtinës.

Nga viti 2004 -2007 ka punuar në Ministrinë për Ekonomi dhe Financa si udhëheqës i Divizionit për Huazime Publike me Jashtë, Menaxher për Planifikim dhe Analiza si dhe Menaxher për trajnime dhe zhvillime në MEF.

Ka kryer edhe trajnime dhe programe profesionale si: Programi për Trajnim dhe Zhvillim në Universitetin Amerikan në Kosovë financuar nga Bearing Point Program(USAID), Shkollen Politike të Prishtinës (PIPS) me program nga Këshilli i Evropës në Strasburg, Shkollën për Integrime Europiane e finacuar nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KCSF) në bashkëpunim me Fondacionin e Kosovës për Shoqëri të Hapur (KFOS) si dhe shumë trajnime profesionale nga fusha e drejtësisë dhe të fushës financiare.

Zemaj është i martuar dhe ka tre fëmijë dhe jeton në Prishtinë. Përveç gjuhës amtare flet gjuhën angleze dhe serbo-kroate.

Nga viti 2004 -2007 ka punuar në Ministrinë për Ekonomi dhe Financa si udhëheqës i Divizionit për Huazime Publike me Jashtë, Menaxher për Planifikim dhe Analiza si dhe Menaxher për trajnime dhe zhvillime në MEF.

Zemaj ka kryer edhe trajnime dhe programe tee avancuara profesinale si: Programi për Trajnim dhë Zhvillim në Universitetin Amerikan në Kosovë financuar nga Bearing Point Program(USAID), Shkollen Politike të Prishtinës (PIPS) me program nga Këshilli i Evropës në Strasburg,Shkollën për Integrime Europiane e finacuar nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KCSF) në bashkëpunim me Fondacionin e Kosovës për Shoqëri të Hapur (KFOS) si dhe shumë trajnime profesionale nga fusha e drejtësise dhe të fushës financiare. Zemaj ka qenë deputet i Republikës së Kosovës në Legjislaturat e Kundendit e 3-të[1], 4-të[2], 5-të[3], 6-të[4], 7-të[5].

Aktualisht është Mintër i Shëndetësësië në Qeverinë e Republikës së Kosovës.

Nga viti 2007-2020, përveq që ishte 5 mandate deputet, Zemaj ushtroi edhe këto detyra në Parlamentin e Kosovës;

Antar i Kom.per Shendetesi, Pune dhe Mireqenje Sociale, 2007-2010;

Antar i Kom. per Legjislacion dhe Gjygjesi, 2007-2010;

Antar i Kom.per Buxhet dhe Financa, 2007-2010;

Antar i Kom per Legjislacion, Immunitete, Mandate dhe Rregulloren e Punes se Kuvendit; 2011-2014;

Kryetar i Nen-komisionit per imunitete, Mandate dhe Rregulloren e Punes se Kuvendit, 2011-2014;

Antar i Komisionit per Mbikqyrjen e Financave Publike, 2011-2014;

Kryetar i Nen-komisionit per imunitete, Mandate dhe Rregulloren e Punes se Kuvendit, 2014-2017;

Nen-kryetar i Komisionit per integrime evropiane 2017-2019;

Zevendes shef i Grupit Parlamentar te LDK 2017-2019;

Kryetar i Komisionit per Integrime Evropiane,

Ka botuar një sërë shkrimesh publicistike në shumë media vendore, në Koha Ditore, Zëri dhe Bota Sot, prej vitit 2004 deri në vitin 2016. Përveç tematikave sociale, politike dhe të aktualitetit, në një sërë shkrimesh të botuara në këtë periudhë, ka trajtuar edhe tema nga fusha e ekonomisë , legjislativit dhe të sferës profesionale të drejtësisë , në të cilën është kualifikuar si master, në atë juridiko-ndërkombëtar. Armendi është nip i Tahir Zemës ish Komandant dhe lider i FARK-ut i cili u vra mizorisht në vitin 2003 vrasja e tij mbetet nje nga misteret e vrasjeve politike te pas luftës në Kosovë.