Teknologji

Një talent show me konkurrent virtual po ndodh në Kinë

Në shikim të parë, nuk ka asgjë shumë të mrekul

Në shikim të parë, nuk ka asgjë shumë të mrekullueshme në një tjetër konkurs këndimi në Kinën e fiksuar me talent show, por Dimension Nova është ndryshe, këtë herë, të gjithë garuesit janë virtualë.

Kjo “shfaqje e larmishme e idhujve virtualë”, nga platforma kineze streaming iQIYI, përmban tre gjykatës të famshëm që shpresojnë të gjejnë yllin tjetër të madh.

Megjithatë, ndërsa koncepti është i njohur, ekzekutimi është si asgjë që kemi parë më parë.

Garuesit dalin në një sallë të bollshme, të kompletuar me një skelet T-Rex të afërt të varur nga tavani i lartë dhe paraqiten në panelin gjykues në kohë reale.

Por këta kandidatë janë krijime dixhitale, të vizatuara dhe të stiluara si figura anime japoneze.

QIYI, i njohur më shumë për shfaqjet e njohura të talenteve të tilla si The Rap of China, janë duke eksploruar territorin futurist me përpjekjet e tyre më të fundit në TV.

Midis 31 pretendentëve virtualë, ka një dhelpër antropomorfe me pesë bishta, e veshur me një kostum dhe një vulë monosilabike, të dy në audicion për një vend në ekipet e gjyqtarëve.

“Duket sikur kam shkelur në një video lojë,” thotë Angelababy, një nga gjykatësit e shfaqjes, në episodin e parë. Modelja e shndërruar në aktore është kudo në Kinë, imazhi i saj dominon në ekranet dhe tabelat./Insajderi.com

BBC News