Lajme

Nis takimi Osmani-Abdixhiku, pamje nga brenda

Para pak çastesh ka nisur takimi mes kryetarit të LDK-së, Lumir Abdhxiku dhe kandidates për presidente Vjosa Osmani. Pjesëmarrës në takim janë edhe nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri dhe këshilltarja e Osmanit, Learta Hollaj.

Kreu i LDK’së do të bisedojë me Osmanin rreth çështjes së votimit të presidentit.

Deri më tani Vjosa Osmani është pretendentja e vetme për këtë pozitë, por partia me të cilën ka garuar nuk i ka votat për ta votuar atë në këtë pozitë.

Në këtë mënryë ka filluar dialogu me partitë tjera për të gjetur marrëveshje. PDK dhe AAK kanë bërë të ditur se nuk do të votojnë Osmanin.

Për tu votuar Presidenti i Kosovës duhet të ketë 81 vota. Nëse nuk i ka këto vota në dy raundet e para të votimit, atëherë i duhen 61 në raundin e tretë por që duhet të marrin pjesë 80 deputetë në votim.

Kryetari i VV’së, Albin Kurti, ka bërë të ditur pas votimit si Kryeministër se seanca për votimin e Presidentit do të mbahet pas zëvendësimit të deputetëve që u bënë ministra në Qeverinë e tij.