Lajme

Ndërron jetë personi më i moshuar në Amerikë

Personi më i vjetër i Amerikës ka vdekur, duke

Personi më i vjetër i Amerikës ka vdekur, duke lënë pas rreth 120 stërnipër e mbesa.

Hester Ford, nga Charlotte, Karolina e Veriut, vdiq të shtunën në moshën 116 vjeçare sipas WBTV, përcjell Insajderi.

Lindur në vitin 1904 në Lancaster, Karolina e Jugut, Ford u rrit duke punuar në një fermë, duke mbjellë dhe mbledhur pambuk, tha stacioni lokal.

Përveç legjionit të saj të stërnipërve, ajokishte 12 fëmijë, 48 nipër e mbesa dhe 108 stërnipër, sipas raportit.

Mosha e saj e saktë ishte e paqartë. Një grup regjistrimesh lindjen e saj më 15 gusht 1904, por një grup tjetër tregon se ajo ka lindur në 1905. Sidoqoftë, vitin e kaluar Grupi i Kërkimeve të Gerontologjisë thuhet se deklaroi se ishte personi më i vjetër në ShBA. /Insajderi.com