Lajme

Miratohet rezoluta që bën thirrje për largimin e Trumpit pavarësisht se Pence refuzon Amendamentin e 25-të

The White House in Washington, Saturday Nov 7, 2020. (AP Photo/Steve Helber)

Dhoma e Përfaqësuesve votoi të martën në mbrëmje miratimin e një rezolute që kërkon që presidenti amerikan Donald Trump të hiqet nga detyra përmes Amendamentit të 25-të pas sulmit që ndodhi në Kongres javën e kaluar.

Votimi arrin në një kundërshtim  simbolik pasi Zëvendës presidenti Mike Pence bëri të qartë herët në mbrëmje se ai nuk ka në plan të kërkojë amendamentin e 25-të për të hequr Presidentin në një letër të lëshuar vetëm disa orë përpara votimit të Dhomës së Përfaqësuesve.

Kjo vjen ndërsa Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve tani po lëvizin me shpejtësi drejt fajësimit të Presidentit për herë të dytë si rezultat i kryengritjes, të cilën Trump e nxiti pasi bëri vazhdimisht pretendime të rreme se votat ishin vjedhur, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Demokratët e Dhomës planifikojnë të votojnë të mërkurën për të fajësuar Trump, duke vendosur një votim për fajësimin një javë pasi protestuesit pushtuan policinë e Kongresit dhe shkelën disa nga zonat më të sigurta të këtij institucioni.

Rezoluta e 25-të e Amendamentit, e paraqitur nga përfaqësuesi republikan Jamie Raskin nga Maryland, i bën thirrje Pence “që menjëherë të përdorë kompetencat e tij sipas nenit 4 të Amendamentit të 25-të për të mbledhur dhe mobilizuar zyrtarët kryesorë të departamenteve ekzekutive në Kabinet për të deklaruar se çfarë është e qartë për një komb të tmerruar: Që Presidenti nuk është në gjendje të kryejë me sukses detyrat e zyrës së tij.”

The White House in Washington, Saturday Nov 7, 2020. (AP Photo/Steve Helber)