Lajme

Meksika tejkalon numrin prej 100,000 vdekjes nga Covid

Meksika ka regjistruar më shumë se 100,000 vdek

Meksika ka regjistruar më shumë se 100,000 vdekje nga Covid-19 vendi i katërt që kaloi historinë e tmerrshme.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, vendi ka pësuar 100,104 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Reklamo bizensin tuaj ketu

Lajmi vjen vetëm disa ditë pasi vendi më i madh spanjisht-folës në botë raportoi më shumë se një milion infeksione.

Zyrtarët qeveritarë kanë pranuar se numri i vërtetë i pandemisë është më i lartë.

Vetëm SH.B.A., Brazili dhe India kanë regjistruar më shumë vdekje sesa Meksika, e cila ka një popullsi prej afërsisht 125 milion. Shkalla e vdekshmërisë së saj prej 9.8% është një nga më të lartat në botë, sipas të dhënave të Johns Hopkins./Insajderi.com

BBC News