Showbiz

‘Marilyn Monroe ndoshta do të jetonte nëse babai i saj nuk do ta kishte mohuar’, thotë mbesa e saj

60 vjet më parë, në gusht 1962, Marilyn Monr

60 vjet më parë, në gusht 1962, Marilyn Monroe u gjet e vdekur në dhomën e saj të gjumit, pasi kishte marrë një dozë të madhe pilulash.Jeta e saj e trazuar nuk ishte e panjohur për mediat. Si varësia ndaj substancave, ashtu edhe beteja e saj me depresionin e lodhën atë mendërisht dhe fizikisht që në moshë shumë të re.

E rrethuar nga shumë njerëz, biondja fatale e Hollivudit është tradhtuar shumë herë nga persona të afërt. Por për një person të veçantë, ajo u zhyt në pikëllim. Arsyeja për babain e saj, njeriun e vetëm që nuk do ta fitonte kurrë. Për vite me radhë u përpoq të mbushte boshllëkun që i la, pa ia dalë. Kjo është arsyeja pse, sipas raporteve të huaja, pak para se të vdiste në moshën 36-vjeçare, Monroe u përpoq dy herë të kontaktonte babain e saj, Charles Stanley Gifford.

Sipas Mirror, një mbesë e Monroe nga ana e babait të saj pretendon se pavarësisht problemeve të rënda të shëndetit mendor, ajo mund të kishte jetuar nëse babai i saj do ta kishte pranuar atë.

Francine Dear, 76 vjeç, tha: “Mendoj se jeta e saj do të kishte qenë më e mirë nëse gjyshi im do të kishte bërë gjënë e duhur. Ajo mund të kishte një familje dhe mbështetje normale, të lumtur. E di që ajo kishte probleme, por ishte kujdesi dhe dashuria që dëshironte gjithmonë të merrte nga babai i saj. Ajo donte të përkiste diku”.

Ajo shtoi në fund se: “Jeta e saj mund të kishte dalë shumë ndryshe nëse do ta kishte pranuar përsëri. Dhe kush e di, ajo mund të ishte ende me ne sot”.

Marilyn Monroe u gjet e vdekur në dhomën e gjumit të shtëpisë së saj në Los Anxhelos në orët e para të 5 gushtit 1962. Trupi i saj i pajetë u gjet lakuriq dhe ajo mbante ende telefonin me të cilin kishte bërë thirrjen e fundit.

Një ekzaminim pas vdekjes zbuloi më vonë se ylli kishte vdekur një natë më parë, duke shtuar peshën në mundësinë e vetëvrasjes, pasi barbiturate u zbuluan në sistemin e saj. Megjithatë, vdekja e saj mbetet e pazbardhur edhe sot e kësaj dite dhe teoritë e konspiracionit që e duan atë të jetë viktimë e vrasjes, tërbimit.

Merilyn do të rilindë!

Ndoshta më shumë detaje rreth marrëdhënies së saj me babain e saj do të publikohen në biografinë e ardhshme. Gjashtëdhjetë vjet pas vdekjes së saj, producentët e Netflix kanë krijuar një film për jetën e saj. Traileri i parë zyrtar për ‘Bjonde’ është tashmë i disponueshëm në Netflix.

Me regji të Andrew Dominik, filmi bazohet në librin me të njëjtin emër nga Joyce Carol Oates dhe është një përshkrim i trilluar i jetës së trazuar të Monroe. Yjet e “Blonde” janë  Ana De Armas, pamja e së cilës të kujton bionden e famshme të Hollivudit.

Në trailer, Joe DiMaggio, i luajtur nga Bobby Cannavale, shfaqet për herë të parë. Sportisti dhe bashkëshorti i parë i divës bjonde shihet duke darkuar me gruan e tij të ardhshme. Ai e pyet se ku e filloi karrierën e saj, duke e bërë atë të bëjë një përmbledhje të pakëndshme të së shkuarës së saj.

“Ajo donte që njerëzit të përjetonin se si ishte të jesh jo vetëm Marilyn, por edhe Norma Jean (emri i vërtetë i Monroe). Më duket se ky është pozicioni më i guximshëm, jofalësues dhe feminist i filmit në historinë e tij që kam parë ndonjëherë” , kishte thënë de Armas në deklaratat e saj.

Komploti

Nga fëmijëria e saj e paqëndrueshme si Norma Jean, krijimi i saj si një personazh i famshëm dhe aventurat e saj romantike, filmi mjegullon linjat midis faktit dhe trillimit për të eksploruar shkëputjen gjithnjë në rritje midis imazhit të saj publik dhe vetvetes së saj të vërtetë. Pjesa tjetër e kastit përfshin aktorët Bobby Cannavale, Adrien Brody, Julian Nicholson, Xavier Samuel dhe Evan Williams.

Filmi “Bonde” do të shfaqet premierë në Netflix më 23 shtator 2022.