Kronika e Zezë

Ky është mësuesi që iu hoq koka për shfaqjen e karikaturës së profetit Muhamed, dalin pamjet e vrasjes së sulmuesit

Mësuesi francez që iu hoq koka pasi shfaqi vizatime qesharake të profetit Muhamed para nxënësve të tij është identifikuar si Samuel Paty.

Burri 47-vjeçar kishte marrë kërcënime për shkak se kishte hapur debat për karikaturat rreth dhjetë ditë para se të therej dhe t’i hiqej koka nga një djalë 18-vjeçar me prejardhje çeçene, i identifikuar si Abdoulakh A, rreth 40 kilometra në veriperëndim të Parisit.

Samuel Paty, mësuesi që u vra për shfaqjen e karikaturës së profetit Muhamed

Prindërit myslimanë të nxënësve të mësuesit të ndjerë e kishin cilësuar atë si bandit në një video të shpërndarë përmes faqes së një xhamia vetëm disa ditë para se mësuesi të vritej,