Lajme

Kryeministri armen Pashinyan jep dorëheqjen, çon vendin në zgjedhje të parakohshme

Kryeministri armen Nikol Pashinyan, i cili u pë

Kryeministri armen Nikol Pashinyan, i cili u përfshi në pushtet në protestat pro-demokracisë në 2018, ka shkaktuar një zgjedhje të parakohshme në përpjekje për të kapërcyer kritikat mbi trajtimin e tij të konfliktit të vitit të kaluar në Nagorno-Karabakh, transmeton Insajderi.

Dorëheqja e tij të dielën, e cila pritej, erdhi një ditë pasi presidenti i SHBA Joe Biden tha se masakrat e armenëve në Perandorinë Osmane në 1915 përbënin gjenocid, një veprim i mirëpritur nga armenët në të gjithë botën, por i dënuar nga Turqia, e cila mohon se vrasjet ishin orkestruar sistematikisht dhe përbëjnë gjenocid, raporton Al Jazeera.

Pashinyan i tha Biden se vendimi simbolik ishte një çështje e sigurisë për Armeninë pas konfliktit gjashtë-javor mbi Nagorno-Karabakun, në të cilin Turqia mbështeti fqinjin e Armenisë, Azerbajxhanin, ku ndodhet enklava etnike e populluar nga Armenia.

Pashiani ishte nën presion për të dhënë dorëheqjen që kur ra dakord për një armëpushim pasi armenët etnikë humbën territorin në luftimet me forcat azerbajxhanase në dhe përreth Karabagut.

Ai tashmë kishte caktuar një datë 20 qershor për zgjedhje të parakohshme.

Duke njoftuar dorëheqjen, ai tha në faqen e tij të Facebook të dielën se po kthente pushtetin e marrë nga qytetarët tek ata në mënyrë që ata të vendosnin të ardhmen e qeverisë përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Ai tha se ishte detyruar të pranonte marrëveshjen e paqes, e cila ishte ndërmjetësuar nga Rusia, për të parandaluar humbje më të mëdha njerëzore dhe territoriale.

Ushtria armene kërkoi dorëheqjen e tij dhe ai pastaj u përpoq të shkarkonte shefin e shtabit, një vendim i bllokuar nga presidenti i ish republikës Sovjetike. Pashinyan e azhurnoi presidentin rus Vladimir Putin në lidhje me zgjedhjet dhe situatën në rajonin e Nago-Karabakut, ku janë vendosur rreth 2,000 paqeruajtës rusë, në një telefonatë të shtunën, tha Kremlin.

Kryeministri armen është ankuar më parë se disa çështje mbi rajonin, duke përfshirë kthimin e robërve të luftës, nuk janë zgjidhur ende. Sipas medias Sputnik, aleanca qeverisëse Hapi im i Pashinyan udhëhoqi një sondazh të opinionit të kryer nga Gallup International Аssociation në fund të muajit të kaluar. Rivali i tij kryesor ka të ngjarë të jetë një grupim i udhëhequr nga Robert Kocharyan, presidenti i Armenisë nga 1998. /Insajderi.com