Showbiz

Konflikti për Nagorni-Karabakun midis Armenisë dhe Azerbejxhanit, 23 të vdekur – pamje që thuhet se tregojnë luftimet

Një nga konfliktet më të vjetra në botë, një mosmarrëveshje territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, ka shpërthyer përsëri me përplasjet më të rënda në vite.

Sipas BBC, të paktën 23 njerëz u raportuan të jenë vrarë të dielën ndërsa dy ish republikat sovjetike luftuan mbi rajonin e Nago-Karabakut.

Rajoni është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por i kontrolluar nga armenët etnikë.

Kur u shkëput në fillim të viteve 1990, dhjetëra mijëra vdiqën në luftime.

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha të dielën se ishte i sigurt për të rimarrë kontrollin mbi rajonin.

Si pasojë, Ligji ushtarak është shpallur në mes të dhunës në disa pjesë të Azerbajxhanit, si dhe në Armeni dhe Nagorno-Karabakh.

Konflikti në Malet e Kaukazit ka mbetur i pazgjidhur për më shumë se tre dekada, me luftime periodike.