Kosovë

Klinika Infektive mbushet me pacientë, në nivel vendi 753 kosovarë janë të shtrirë në spitale

Kosova po tregon sinjale të përkeqësimit sa i përket situatës me COVID-19. Vetëm në 24 orët e fundit në vend u shënuan edhe 688 raste të reja me koronavirus si dhe 11 vdekje. Në mesin e tyre ishte edhe një 38-vjeçar nga Prishtina.

Por janë edhe qindra pacientë të tjerë të cilët janë të prekur apo edhe të dyshuar për koronavirus e që po trajtohen në spitalet kosovare.

Reklamo bizensin tuaj ketu

Bëhet fjalë për 753 pacientë të hospitalizuar në spitalet vendore.

Nga ta 537 pacientë janë të konfirmuar me koronavirus. Ndërkohë 523 tashmë janë në oksigjenoterapi.

Kjo u bë e ditur nga ana e SHSKUK-së. Ndërkohë edhe nëntë pacientë të tjerë në respirator e 50 të tjerë në CPAP.

Por gjendje hiç e mirë nuk është as në Klinikën Infektive të QKUK-së.

Aty kapacitetet e shtretërve për pranimin e pacientëve me COVID-19 janë thuajse të mbushura.

Kështu ka pohuar në një deklaratë për Express, infektologu Salih Ahmeti.

“Rastet po janë shumë të vona. Rreth 70% e pacientëve që janë tash të shtrirë kanë nevojë për oksigjen. Në mëngjes i kemi pasë 108 pacientë të shtrirë. Numrat mund të rriten nga momenti në moment”, tha Ahmeti për Express.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 688 raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Rezultatet e IKSHPK-së janë në bazë të 1.865 mostrave të testuara.

Gjatë 24 orëve, po ashtu, nga sëmundja COVID-19 kanë vdekur 11 pacientë.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (76, 54, 38 vjeç), Rahovec 2 raste (74, 67 vjeç), Ferizaj 1 rast (48 vjeç), Gjilan 1 rast (82 vjeç), Kamenicë 1 rast (57 vjeç), Klinë 1 rast (65 vjeç), Skenderaj 1 rast (76 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (54 vjeç)”, thuhet në njoftim.

Që nga konfirmimi i rasteve të para në muajin mars, numri i përgjithshëm i rasteve pozitive është 29.805.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve nga COVID-19, është 833, derisa numri i të shëruarve deri më sot është gjithsej 17.541 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.431.