Sport

Klasifikohen boksierët më të mirë të të gjitha kohërave – nga mbreti, te i miksuari

Përballja e Mike Tysonit me Roy Jones Jr, ka entuziazmuar tifozët e boksit, që kërkuan më pas duele të tilla më shpesh.

Edhe pse meçi përfundoi me barazim, të dy legjendat e boksit nuk ngurruan të tregonin më të mirën që u kishte mbetur.

Iron Mike si 54-vjeçar hyri në ring sikur të ishte në ditët e tij më të mira, derisa Jones si 51-vjeçar, dukej më i përmbajtur.

Mirëpo, në një klasifikim të legjendave të bërë së fundmi, si do të ndaheshin ata nga më i miri, te ata që kanë qenë si miks.

Mbreti i boksit (G.O.A.T): Mohammad Ali

Mund të kalohet edhe pa thënë asgjë – por është e mjaftueshme të thuhet se Ali është më i miri i të gjitha kohërave. Është i pakrahasueshëm dhe ka frymëzuar shumë boksierë që t’i ndjekin hapat e tij.

Legjendarë: Joe Luis, Jack Dempsey, Rocky Marciano, Larry Holmes, Joe Frazier, Lennox Lewis, Jack Johnson, George Foreman

Të gjithë nga këta kishin specifikat e tyre dhe që e dallonin njërin nga tjetrin, mirëpo pak më të dalluar ishin Jack Johnson dhe Rocky Marciano, që kishin disa goditje dhe lëvizje unike në ring.

p1eocb9fjkg4f1fcv1uo715go143cf.jpg

Nga më të mirët: Mike Tyson, Evander Holyfield, Gene Tunney

Iron Mike njihej si një boksier që sulmonte në dy apo tre raundet e parë dhe më pas mbushej frymë dhe nëse ndodhte një gjë e tillë meçi për të ishte i humbur. Por, Tyson njihet si një boksierë që ka shkatërruar kundërshtarët në raundin e parë ose të dytin me shpejtësinë dhe goditjet e fuqishme.

E njëjta gjë pothuajse vlen edhe për Holyfieldin dhe Tunneyn, që tentonin të zinin kundërshtarin në befasi.

p1eocbbd0a11oc1pbk8k653tknh.jpg