Sport

“Kam miq të rëndësishëm në Tiranë”/ Mourinho emocionohet për finalen: Do jetë bukur, nëse Kumbulla ngre kupën, shqiptarët në anën tonë

Nëse finalja e madhe e Conference League që zh

Nëse finalja e madhe e Conference League që zhvillohet në Tiranë ka kaq shumë interes meritë të padiskutueshme ka edhe Jose Mourinho, trajneri i Romës i cili është një nga më të mëdhenjt në këtë sport. ‘Special 1’ së fundmi në Itali ka folur për finalen me Feyenoord dhe thotë se me ose pa Kumbullën në lojë pret mbështetjen e shqiptarëve.“Dëshiron të jesh Ferguson i Romës?

Do të jetë e vështirë të qëndrosh këtu për 20 vjet  siç bëri Ferguson. Kam nënshkruar për tre vjet, sepse projekti është tre vjeçar. Pas këtyre viteve, të shohim se çfarë projekti do të jetë. Unë dua të qëndroj këtu për dy vitet e ardhshme, me siguri.

Si e konsideroni vitin tuaj të parë? Ku është projekti?

Është e vështirë për mua të bëj një bilanc, një pyetje e ndërlikuar. Nuk dua të përgjigjem.

Në Tiranë ka një entuziazëm të madh, por tifozët e Romës janë të shqetësuar për stadiumin. A do të luajë Kumbulla?

Me ose pa Kumbullën, shqiptarët duhet të jenë në anën tonë. Nëse Roma fiton Kupën, një shqiptar fiton Kupën. Kjo duhet të mjaftojë për t’i afruar shqiptarët me Romën. Pra kemi ekuilibër. Ne luajmë një finale të premten. Shqiptaret e tjerë janë me pushime.

Jam i emocionuar që finalja është në Tiranë, nuk e kam luajtur kurrë atje. Kam disa miq të rëndësishëm në Tiranë. Fakti që stadiumi ka pak kapacitet për dy klube si Roma dhe Feyenoord është e vetmja gjë negative. Nëse do të luanim në Bernabeu do të ishte plot. Për Shqipërinë është e rëndësishme. Kjo është e keqe për tifozët e Romës që nuk do të jenë në gjendje të jenë atje. Do jetë bukur, më e bukur nëse Kumbulla ngre kupën. Finalja më e rëndësishme edhe për mua në karrierë”.

‘Special One’ foli për Sky: Do të jetë skuadra jonë e 15 – të ndërkombëtare e sezonit. Kemi udhëtuar shumë, duke përfshirë disa ndeshje të vështira dhe të largëta jashtë fushe. Ne e kemi paguar çmimin për ta në Serie A ndonjëherë. Luajtja çdo tre ditë na bëri që të humbnim pikë. Kur shoh tabelën tonë, mendoj për gabimet e arbitrave dhe ndeshjet e së enjtes. Ishte e vështirë, por do të dukej më mirë nëse fitonim kupën. Gjithmonë e merrnim lojë pas ndeshje pa parë përpara. Është koha të japim gjithçka që kemi për ta sjellë atë në shtëpi”.

Mourinho pretendon se Feyenoord ka një avantazh pasi ata kanë më shumë kohë për t’u përgatitur për finalen: “Ne do të kemi një ndeshje kyçe kundër Torinos të premten, dhe do të kemi një ndeshje të vështirë me Venezian. Ata përfunduan herët dhe shkuan në Portugali për t’u fokusuar më mirë në të. Është një skaj i vogël. Kur të arrini në këtë pikë, duhet t’i harroni të gjitha këto çështje dhe të përqendroheni në faktin se është një lojë me një eliminim që të gjithë do të dëshironin ta luanin. Fitorja është gjithçka që ka rëndësi. E them këtë sot, por nuk do ta mendoj të mërkurën e ardhshme”.