Teknologji

Huawei Mate 40 Pro duket i bukur, por nuk rekomandohet shumë

Një dizajn i mrekullueshëm, ekran i shkëlqyeshëm dhe kamerë e aftë nuk e plotësojnë problemin më të madh të këtij telefoni.

Mate 40 Pro është super telefoni i fundit i Huawei, i cili kompania shpreson të bëjë konkurrencë me iPhone 12 Pro dhe serive Galaxy S20 dhe Note të Samsung.

Një telefon me një trup tërheqës, është i mbushur me teknologjinë më të fundit të lartë dhe 5G. Por ndërsa ka specifikime të forta në letër, ajo vuan nga një problem i madh, shkruan Cnet.

Për shkak të kufizimeve të vazhdueshme të vendosura nga qeveria amerikane, telefonat e Huawei nuk mund të përdorin asnjë shërbim të Google, përfshirë Gmail, Maps dhe Chrome dhe, më e rëndësishmja, të gjitha, dyqanin Google Play.

Ndërsa Huawei ka dyqanin e vet të aplikacioneve (për të cilat do të vij më vonë) nuk është askund për të rivalizuar Google-in dhe e bën këtë telefon të vështirë të rekomandohet për ndonjë nga rivalët e tij, transmeton Telegrafi.

Huawei Mate 40 Pro do të dalë në shitje në fund të këtij viti për 1,199 euro.

Por, pavarësisht kësaj, le ti shohim disa nga specifikimet e tij më të mira:

Mate 40 Pro ka një dizajn të mrekullueshëm

4 kamerat e pasme të Mate 40 Pro janë të mira në përgjithësi

Ka një procesor të mirë, rrjet 5G dhe ka një jetëgatësi të konsiderueshme të baterisë 

Çmimi i serive Huawei Mate 40

Huawei Mate 40: 899 euro 
Huawei Mate 40 Pro: 1,199 euro 
Huawei Mate 40 Pro Plus: 1,399 euro 
Porsche Design Mate 40 RS: 2,295 euro 
Huawei FreeBuds Studio: 299 euro.