Lajme

Hoxhaj: Njohja reciproke me Serbinë, forma e vetme për paqe në Ballkan

Njohja e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë është mënyra e vetme për paqe dhe siguri të qëndrueshme në rajon.

Ky është konkludimi i zëvendëskryeministrit në detyrë, Enver Hoxhaj.

Ai përmes një postimi në Twitter thotë se pavarësia e Kosovës është gurëthemeli i paqes në Ballkan.

Sipas tij, përveç njohjes reciproke, për Kosovën është jetike edhe anëtarësimi në OKB.

Postimi i plotë i tij në Twitter:

Pavarësia e Kosovës është gurëthemeli i paqes dhe stabilitetit në Ballkan. Një marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, njohja reciproke dhe anëtarësimi i Kosovës në OKB është mënyra e vetme për të siguruar paqe dhe siguri të qëndrueshme në rajon.