Shëndetësi

Francë/ Vala e 7-të e virusit po përshpejtohet, po bëhet thirrje për kthimin e maskës në transport

Vala e shtatë e epidemisë së Covid-19 po përsh

Vala e shtatë e epidemisë së Covid-19 po përshpejtohet në Francë dhe rekomandimet për rivendosjen e maskës mbrojtëse, veçanërisht në transport, po shumëfishohen nga qeveria, pa siguri se kjo, së bashku me vaksinimin, do të mjaftonte për ta ndaluar transmetimin.A do të jetë kjo valë një cunam? Në fillim të kësaj vere ka një tjetër shpërthim rastesh. Më shumë se 1,47,000 raste u raportuan mbrëmë, të martën mbrëma, nga shërbimi shëndetësor publik francez, 54% më shumë se një javë më parë dhe niveli më i lartë që nga fundi i prillit.

Kjo rritje e fortë, e cila shoqërohet me shfaqjen e varianteve të reja shumë ngjitëse të Omicron, të afta për të anashkaluar mbrojtjen imune, është vërejtur përgjithësisht në të gjithë Evropën.

Shumica e kufizimeve filluan të hiqen në mes të marsit. Megjithatë, të martën, kryeministrja franceze Elizabeth Bourne u bëri thirrje prefektëve dhe autoriteteve shëndetësore që të inkurajojnë përdorimin e maskave mbrojtëse “në vende të mbushura me njerëz” dhe “brenda” , veçanërisht “në transportin publik”, ku që nga 16 maji tani nuk është e detyrueshme.

Deri tani këto janë “rekomandime” pa karakter të detyrueshëm. Bourne gjithashtu bëri thirrje që “mesazhet parandaluese të shumëfishohen”, të tilla si “shtëpia e brendshme duhet të ajroset rregullisht”, “testet diagnostike duhet të kryhen sapo të shfaqen simptomat e para dhe njerëzit duhet të izolohen menjëherë nëse rezultojnë pozitivë”. Në trenat e pushimevemMe fillimin e nisjeve të para të festave publike, Jean-Pierre Farantou, president dhe CEO i kompanisë franceze të hekurudhave SNCF, u bëri thirrje udhëtarëve të vendosin përsëri maskën.

Në stacione dhe brenda trenave “duke ndjerë përgjegjësinë e tyre si qytetarë”. “Ne duhet të mbrojmë stafin tonë, ne duhet të mbrojmë udhëtarët tanë,” tha ai.

Pyetja e madhe është, si gjithmonë, nëse rritja e infeksioneve do të përkthehet në rritje të shtrimeve në spital.

Në Afrikën e Jugut dhe në një masë më të vogël në Portugali, e cila tashmë ka kaluar në valë, ndikimi në spitale ka qenë më i kufizuar se në valët e mëparshme.

Në Francë, dje, të martën, janë trajtuar me Covid 15,496 persona, nga të cilët 898 në njësitë e kujdesit intensiv.

Dozat përforcuese

Përballë rasteve në rritje, qeveritë dhe shkencëtarët po bëjnë presion për doza përforcuese të vaksinave.

Megjithëse mbrojtja kundër vaksinave zvogëlohet me kalimin e kohës kundër infeksionit, ato mbeten efektive kundër rrezikut të zhvillimit të formave serioze të sëmundjes.

Kryeministri u kërkoi dje qytetarëve “të kontrollojnë individualisht programin e vaksinimit”, veçanërisht ata mbi 60 vjeç dhe më të rrezikuarit.

Vetëm një e katërta e atyre që kanë të drejtë për të kanë marrë një paketë të dytë shpëtimi kundër Covid , një përqindje “qartësisht e pamjaftueshme”, njoftoi qeveria javën e kaluar.

“Doza e tretë u rekomandua në prill, kur virusi filloi të binte. “Tani që ka një rritje të ndjeshme, besoj se popullsia mbi 60 vjeç e kupton mirë se nuk duhet të lënë të kalojnë më shumë se gjashtë muaj nga shërbimi i fundit përkujtimor ,” tha Anne-Claude Cremier, një specialiste e sëmundjeve infektive në St. Spitali Louis në Paris.