Lajme

Edhe Pacolli ka një mendim se kur do arrihet marrëveshja finale

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli është shprehur optimist se procesi i dialogut me Serbinë do të përmbyllet brenda disa muajve.

Pacolli, pas takimit me emisarin special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, tha se Asociacioni i Komunave serbe nuk duhet të ketë fuqi ekzekutive.

“Unë jam ithtar i madh i dialogut, i paqes dhe kuptova se është bërë një punë e madhe dhe ashtu siç tha edhe zotëri Borrell, brenda disa muajve mund të pritet edhe marrëveshja finale”, tha Pacolli, raporton KP.

Ndërkohë që Serbia insiston që asociacioni të jetë temë diskutimesh në tavolinën e Brukselit, i pari i AKR-së përjashton mundësinë që Asociacioni i Komunave me shumicë serbe të ketë kompetenca ekzekutive.

“Një marrëveshje sa i përket asociacionit është nënshkruar. Unë e kam shumë vështirë të them që mos të respektohet diçka që është nënshkruar…Nuk besoj që dikush do të rihapë këtë temë… Asociacioni nuk do të ketë fuqi ekzekutive”, tha Pacolli.