Lajme

Dy të arrestuar në Prishtinë, dyshohet se premtonin viza për qytetarët por merrnin kredi në emër të tyre

Dy persona janë arrestuar në Prishtinë më 22 dhe 23 tetor nën dyshimin se kanë mashtruar më shumë se 20 qytetarë duke u premtuar viza, e duke i shfrytëzuar të dhënat e tyre për të marrë kredi online.

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të arrestuarit janë A.E. mashkull 24-vjeçar, dhe K.G. mashkull 25-vjeçar. Të dy shtetas të Kosovës.

“Dyshohet se kanë marrë nga viktimat (kopje dokumentesh) të dhënat personale, duke u premtuar atyre, se do t’ua rregullojnë vizat e punës për vende të Bashkimit Evropian, dhe të njëjtit me të dhënat e tyre kanë aplikuar për kredi (Online), duke përfituar kështu shuma të ndryshme të parave. Mbështetur në rezultate e para të hetimit është ngritur dyshimi i arsyeshëm se ky mashtrim ka ndodhur në vazhdimësi, për një periudhë të gjatë kohore dhe dyshohet se numri i personave të mashtruar nga ta arrin mbi 20 qytetarë të ndryshëm”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Policia ka kërkuar po ashtu nga qytetarët që mund të kenë qenë viktima të rasteve të tilla, të lajmërohen në stacionin më të afërt policor, për ta mundësuar dokumentimin e plotë të veprimeve të kundërligjshme të këtyre personave.

Të arrestuarit janë dërguar në qendrën rajonale të paraburgimit në Prishtinë.

Më 21 tetor, Policia kishte njoftuar se kishte arrestuar një shtetas të huaj që dyshohet se 70 kosovarëve ua mori 11 mijë euro duke i mashtruar se do t’ua rregullonte vizat e punës për në Bashkimin Evropian.