Kronika e Zezë

Covid19 i merr jetën ish-ministrit shqiptar, vdes në avion gjatë transportit për Itali

E humb betejën me virusin politikani Bashkim Kopliku. Ai ndërroi në moshën 77 vjeçare. Mësohet se prej ditësh kurohej në spitalin e Durrësit, por gjendja e tij u rëndua ditët e fundit.

Për këtë arsye u vendos dhe dërgimi i tij drejt Italisë për mjekim të specializuar, ku edhe ndërroi jetë në avion gjatë transportit.

Reklamo bizensin tuaj ketu

Mësohet se ai kishte refuzuar që të shtrohej në spitalet Covid në Tiranë.

Me profesion inxhinier elektronik, Kopliku në skenën politike do të mbahet mend si një politikan me identitet të fortë politik dhe një kritik i ish-kryeministrit Aleksandër Meksi dhe ish- presidentit Sali Berisha.

Ai ishte ish-zëvendëskryeministër dhe ministër i Brendshëm i qeverisë së parë të Partisë Demokratike më 1992 dhe dy herë deputetë në parlamentin e Shqipërisë.

Pas vitit 1997, pasi u largua nga Partia Demokratike, ai nuk u përfshi më në politikë, ndërsa ishte i pranishëm mediatikisht në debatet politike.