Lajme

Biden nominon Karen Donfried si zëvendësim i Philip Reeker

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka nominuar Karen Donfried si ndihmës Sekretare e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, transmeton Insajderi.

Donfried në këtë pozitë pritet të zëvendësojë, Philip Reeker.

Që nga viti 2019, Donfried ka qenë bashkëkryesuese në Task Forcën Transatlantike të Fondit Gjerman Marshall dhe në Fondacionin e Kancelarit Federal, Helmut Schmidt (BKHS), së bashku me Wolfgang Ischinger.

Ndërsa Reeker erdhi në këtë pozitë më 18 mars 2019, derisa president i Amerikës ishte Donald Trump.

Ai më parë ka shërbyer në Komandën Evropiane të SHBA-së (EUCOM) në Stuttgart të Gjermanisë dhe në Programin e Këshilltarit të Politikës së Jashtme (POLAD) nga 2017 deri më 31 maj 2019.

Reeker ishte gjithashtu Konsull i Përgjithshëm i SHBA-së në Milano të Italisë nga 5 shtatori , 2014, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit te Byroja e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike nga 2011 deri në 2013,  dhe si ambasador në Maqedoni nga 2008 deri në 2011. /Insajderi.com