Lajme

Betimi i Vorpsit tek noteri/ Ish-eurodeputetja: Absurde! BE duhet të veprojë

Ish-eurodeputetja Doris Pack ka reaguar ndaj ng

Ish-eurodeputetja Doris Pack ka reaguar ndaj ngërcit të krijuar midis Presidentit, Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe Parlamentit për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Në një postim në rrjetin social “Twitter”, Pack e konsideron “shtrembërim në drejtësi” betimin e Arta Vorpsit tek një notere si anëtare e Kushtetueses. Kësisoj, i bën thirrje Bashkimit Europian që të veprojë.

“Një shtrembërim i drejtësisë në Shqipëri të nominuarit një gjyqtare në Kushtetuese në mënyrë antikushtetuese; ajo preferon të betohet përpara një noteri publik dhe jo përpara Presidentit të Republikës, sikurse e përcakton Kushtetuta. BE duhet të veprojë!”– shkruan Doris Pack.


Etiketa: