Maqedoni

Arrestohet shtetasi maqedonas në Gjermani, planifikonte sulm terrorist

Policia gjermane ka arrestuar tre persona, dy me origjinë turke dhe një me origjinë maqedonase. Personat dyshohen se po përgatisnin sulm terrorist në emër të ISIS-it në qytetin e Offenbach, raporton Euronews.

Prokuroria e Frankfurtit ka njoftuar se bëhet fjalë për një djalë të moshës 24-vjeçare me origjinë nga Maqedonia e Veriut dhe se ai është i dyshuari kryesor. Ai kishte tentuar që përmes internetit të blinte armë dhe po mundohej të ndërtonte bombën në shtëpi.

Dy personat e tjerë, me origjinë turke janë të moshës 21 dhe 22 vjeçe.

Loading…