Lajme

Agron Shehaj: Si e zbulova për 2 minuta skandalin te “Unaza e Re”

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Sheh

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, tregoi në emisionin Opinion se i ishin dashur vetëm 2 minuta dhe 3 dollarë për të zbuluar mashtrimin me firmën “DH Albania” tek Unaza e Re. Sipas Shehajt, mazhoranca u kap duke vjedhur tek “Unaza e Re”.

Pjesë nga debati

Agron Shehaj: Tek unaza e madhe cili ishte institucioni që ndoqi procedurat?
Arben Ahmetaj: Ja po ta jap unë institucionin. Ça rezultoi me Unazën e Madhe? U anulua? Si ka mundësi që oligarku në thonjëza u rrëzua? D.m.th. shteti, qeveria, ministri i atëhershëm Damian Gjiknuri, e anuloi në minutën 1 që u mor vesh e vërteta. Ministri dhe ministria nuk kanë dot instrumente që të verifikojnë një falsifikim në SHBA. Kur ai falsifikim del, reagimi ishte i menjëhershëm. Po të ishte oligarku ai që kishte vendosur ministrin, ajo nuk rrëzohej.

Agron Shehaj: U kapët duke vjedhur. I dhatë një tender një 26-vjeçari…

Arben Ahmetaj: Lërë popullzimin, populizmi është kolerë moderne.

Agron Shehaj: As letrat nuk i kishte bërë…kush i gjeti faktet, ti apo Gjiknuri? Se mua 2 minuta dhe 3 dollarë mu deshën për të gjetur se gjithçka ishte një mashtrim..

Arben Ahmetaj: U rrëzua si procedurë? A, po të mos ishte rrëzuar, do vije do thoshe këtu se po e kanë kapur oligarkët./ Opinion.al


Etiketa: , , ,