Shëndetësi

8 zakone mëngjesi që duhet t’u thoni lamtumirë njëherë e mirë

Disa gjëra që ne i kemi zakon, i bëjmë pa mendu

Disa gjëra që ne i kemi zakon, i bëjmë pa menduar nëse janë të dëmshme apo jo, sidomos në mëngjes. Më poshtë abcnews.al do ju tregojë se çfarë bëjmë ne çdo mëngjes, duke dëmtuar shëndetin tonë.

1. Nuk e fillojmë ditën me dush

Sipas një mjeku nga Harvard, një dush në mëngjes e bën më të lehtë të kërkojmë zgjidhje sepse e ndihmon trurin të bëhet aktiv dhe ka më pak të ngjarë të shpërqendrohet nga faktorët e jashtëm. Dushi e lejon trurin të gjenerojë ide të reja dhe të pazakonta. Kjo është arsyeja pse nuk duhet ta humbisni mundësinë për të bërë dush sapo të zgjoheni në mëngjes, informon abcnews.al.

2. Dushet e nxehta

Duke qenë se uji i nxehtë ka efekt relaksues, marrja e një dushi të nxehtë në mëngjes do t’ju bëjë të përgjumur. Jepni përparësi dushit të ftohtë në mëngjes, që të ndiheni më të freskët. I ftohti gjithashtu stimulon aktivitetin e trurit dhe e bën sistemin imunitar të punojë më shumë.

3. Kontrollimi i telefonit për një kohë të gjatë

Mediat sociale janë arsyeja kryesore pse ne e hapim telefonin në mëngjes. Por, a e dini se mënyra sesi e kalojmë ditën varet nga mëngjesi? Prandaj është mirë të mos humbni kohën me gjëra të parëndësishme, dhe ta kaloni këtë kohë me veten tuaj, informon abcnews.al.

4. Humbja e kohës për të zgjedhur veshjen

A ju ka ndodhur ndonjëherë që në mëngjes të humbni më shumë kohë duke zgjedhur se çfarë të vishni sesa të bëheni gati. Për ta bërë zgjidhjen më të lehtë, ulni larminë e rrobave që keni në dollapin tuaj, ose vendosni rrobat e punës në një dollap më vete.

5. Ngrënia e drithërave

Drithërat përmbajnë sheqer, dhe ngrënia e tyre në mëngjes shkakton një infuzion të sheqerit në gjak, dhe kur efekti prishet, ju lodheni dhe bëheni të përgjumur. Qumështi, kosi dhe frutat e freskëta kur shtohen në drithëra janë gjithashtu jo të shëndetshme për t’u ngrënë në mëngjes, prandaj është më mirë të qëndroni larg tyre.

6. Larja e dhëmbëve pas ushqimit

Pas ngrënies së ushqimit, smalti në dhëmbët tuaj bëhet i prekshëm, veçanërisht nëse keni ngrënë fruta, agrume ose keni konsumuar pije të gazuara falë faktit se ato përmbajnë acid limoni dhe acid fosforik. Ajo që duhet të bëni në vend të kësaj është të lani gojën me ujë dhe të hiqni mbetjet e ushqimit me fill dentar. Mundohuni të lani dhëmbët 30 minuta pasi të keni ngrënë ndonjë ushqim.

7. Pini kafe të zezë

Kafja e zezë menjëherë pas zgjimit i bën nivelet e kortizolit tuaj të lartë që çon në ankth. Dhe nëse pini kafe kur jeni të uritur, mund të merrni gastrit. Hulumtimet tregojnë se koha më e mirë për të pirë filxhanin tuaj të parë kafe është tre ose katër orë pas zgjimit. Sidoqoftë, nëse nuk mund t’i rezistoni pirjes së kafesë në mëngjes, shtoni pak qumësht ose krem. Në këtë mënyrë do të ulni efektet e ashpra të pijeve në stomak.

8. Rregulloni shtratin menjëherë

Kur rregulloni shtratin tuaj menjëherë pasi të ngriheni, krijoni një mjedis të përshtatshëm për merimangat, sepse lagështia që trupi juaj ka lënë në çarçafë gjatë natës nuk ka shans të avullojë. Shkencëtarët rekomandojnë që zhvendosni plotësisht batanijen nga dysheku pasi të zgjoheni për të lënë çarçafët të thahen.