Lajme

“6 vajza kanë frikë të dalin”, protestë pas sherrit në Qytetin Studenti

Studentë dhe pedagogë kanë protestuar sot pa

Studentë dhe pedagogë kanë protestuar sot paradite, pas sherrit të djeshëm në Qytetin Studenti ku u përfshinë disa studentë të Ekonomikut.

Të mbledhur në shenjë proteste para fakultetit, ata bëjnë thirrje për zbardhjen e ngjarjes dhe vënien para drejtësisë të autorëve të dhunës. Pedagogu Rezart Prifti tha se “ne jemi njerëz të penës, jo të pistoletës. Jemi pak a shumë në situatën ‘më jep notën, se të çaj gojën’. Siguria në institucione është zero”.

Duke folur për incidentin e djeshëm ai tha se studentët janë në vitin e tretë Bachelor, ndërsa ata horrat kanë qenë moshë më të madhe. “Ata nuk e kanë nisur fare fakultetin. Kjo është një situatë banale.
Organizimi i sotëm ishte spontan dhe unë mendoj se duhet të vazhdojë, derisa të dalin horrat, sepse gjashtë vajza rrinë aty, pasi kanë frikë të dalin. Vajzat fatmirësisht nuk kanë rënë pre e dhunës”, tha pedagogu Prifti. Deri më tani nuk ka asnjë të arrestuar për ngjarjen në Qytetin Studenti.


Etiketa: , , , , ,